Rozlomity klub Košice

miesto kde to naozaj žije lezením , don't stop climbing

    Informácie o lezeckej stene: LEZECKÁ STENA ROZLOMITY
    Facebook profil lezeckej steny: FACEBOOK LEZECKÁ STENA ROZLOMITY
    NOVÝ ESHOP - lezecký obchod: ESHOP ROZLOMITY SPORT
Feb
19

Welcome to Siurana!

Pridané uživateľom Jerry

Welcome to Siurana!

Ktože by si nechcel dobre zaliezť v svetoznámej oblasti? No, ak by ste sa to spýtali len tak ľudí na ulici asi by sa 99% na vás dívalo jak cigáň na lopatu a krútili by hlavou.  No my lezci máme takú zvláštnu úchylku kydať sa kdesi do tramtárie, zaplatiť si tam cestu, ubytko (v tom low costovejšom vydaní mrznúť v noci pod skalou) a cápať sa tam po skale a potom s potrhanou kožou na rukách, doudieraný, pooškieraný  a s presilenými svalmi si náramne pochvaľovať ako dobre bolo. Nuž, ja tiež patrím k tým bláznom, čo by liezli vždy a všade a preto keď mi Zombi začiatkom jesene zavolal, či nepôjdem na dušičky do Siurany už bol chrobák v hlave. Sprvoti som robil drahoty, veď predsa školu mám, ale keď sa mi dostal do rúk rozvrh, už to bolo jasné. Prvý novembrový týždeň voľno. Fasa! A už sa môžu booknuť letenky, z Pešti do Barcelony je to len 80 evry.

Ešte pred odletom sme si so ženou spravili romantický víkend v Pešti a v nedeľu ráno o 3:40 budíček potom  sme sa už rozlúčili, 4:40 prvé metro na repűlőter, 6:30 odlet, o 9tej na El Prate, o 12tej ma už Zombi čakal v Tarragone a poobede sa už liezlo J. Naskočil som do rozbehnutého vlaku, všetci prišli už pred týždňom. V zostave mali prevahu informatici a Peťovia: Klobušník, Kotuľa, Zombie (áno predstavte si aj on má meno a dokonca sa volá Peter), Duško s Tinkou,  naša Bratislavská posila Vlado alias Cengáč a moja maličkosť.

Ubytko sme mali parádne 5-izbový byt v Cornudella de Monsant na 2 týždne len za 250 evry , takže to vyšlo na necelých 20 e na osobu/týždeň, čo je bezkonkurenčná cena. Kto by mal záujem o niečo podobné kontaktujte seňora Alberta na čísle 0034 628 922 474, len pánko vie iba španielsky. My sme vychytali miesto rovno nad kaviarňou s Wi-fi, takže sme mali aj internet.

Akurát že z cornudelly na skaly je to asi 10 km, takže treba auto ak je viac ľudí. Ak vás bude menej, dá sa to zvládnuť aj stopom, ráno chodí dosť áut hore pod skaly. Druhov alternatívou je bývanie v kempe blízko skál. Samotná dedinka Siurana de Prades sa nachádza uprostred toho všetkého a všade na okolo sú skaly.  Na vysokom bralí sa čnie zrúcanina pamätajúca Maurov, reconquistu aj vzburu Kataláncov, po ktorej ho dali vládnuci Kastílci zničiť. Celé to je veľmi malebné.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Lezenie je v skutku interesantné, v najkvalitnejšom červenom vápenci, krásne, dlhé linky, zväčša kolmé, alebo mierne previsnuté, ciest do  bludu, rôzne orientované sektory… Ver, nejednému skalo-maniakovi srdce poskočí. Charakter ciest je skôr vytrvalostný, aj keď nájdu sa i bouldrové bomby. Kto chce nechať odtlačky magnézia na miestnych chytoch (je ho tam vcelku dosť, takže chyty nie je problém nájsť, aj keď často krát vás to len zmätie), ten si musí zapamätať kľúčové slovo: regleta. To znamená lišta. Tých je tam naozaj hojne  a budete to počuť pri lezení z každej strany, aj keď tej miestnej hatlanine ťažko rozumieť , keby ste aj vedeli dobre Španielsky. Miestny hovoria totiž Katalánsky, čo sa so Španielčinou podobá ako Slovenčina so Srbčinou. A nie je to len také nárečie ale oficiálny jazyk a sú v ňom aj všetky nápisy. Ale vlastne stretne tam ľudí z celého sveta, veď tu majú svoje cesty aj Huberovci či Chris Sharma.

A čo sme liezli my? Nuž čože sa už dá opáčiť za takú krátku dobu (ja som mal 7 lezeckých dní), keď je tu pomaly 2000 ciest v 50 sektoroch. Komu by sa aj to málilo v okolí sú oblasi ako Monsant (to je kráľovstvo dierok) či Margalef so stovkami ciest alebo môžete po okolí bouldrovať do zblbnutia. My sme sa snažili vyberať hrozienka z koláča, nestrácali sme čas nacvičovaním a valili sme onsajty za radom.  Výživnú lezbu ponúka sektor Grau dels massets del baix, vhodný na veterné dni, ktorých tu býva požehnane.  Nezabudnuteľná je cesta Cenar, beber, emborracharse, vomitar, dolor la cabeza 6c snáď už kôli svojmu dlhému názvu ktorý v preklade znie večerať, chlastať, ožrať sa, grcať a bolesť hlavy. No, na konci ma hlava síce nebolela, ale telo precvičila dobre , na začiatku komínik,potom hranka,špárka a všetko ostatnéa stále lezieš. Pre skutočných fajnšmekrov s dobrou vytrvalosťou tu mám však chuťovku. Volá sa La muerte del sponsor 7b+ a je to 35m sústavného lezenia s 2 bouldríkmi, stále sa vyvažuješ, z jednej strany na druhú, nohy baletia po stupochJ – skutočne odporúčam.  Kratšie cesty s trochu mäkšou klasou a tiež v závetrí ponúka sektor Can toni gros. Je tu pekná cesta Black uhuru 7b, ktorá však skúsenému zádielistovi príde tak za 8-, aj Dema als inocens za 7a+, tá už je však poctivejšia.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Navštívili sme aj sektor Siuranella centre, vhodný na lezbu v bezvetrí. Množstvom ciest a s krásnou panorámou patrí k najlepším. Tu sa nám páčili cesty Berrio cabrero 7b+, Tikis mikis 7a, Kanela el rama 7b… Podobne orientovaný a tiež pekný je aj sektor Esperó  primavera. Sú tam cesty El menja pindula 7b a Noia nom 7c, ktoré stoja za to.  Zbytok osádky bol aj v sektore Reserve india, ktorý nedoporučujú kôli zlej kvalite skaly a úderný Can pigi puigi s ťažšími cestami.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A čo s voľným časom? Vínko! Všade okolo sú vinice a nie je problém zohnať naozaj kvalitné domáce víno. My sme si obľúbili podnik priamo na námestí, kde bolo skutočne lacné aj na naše pomery a ešte vám milý seňor camarrero k nemu priniesol vždy nejaké olivky a oriešky (to je tam zvykom, volajú to tapas –chuťovky, nie však v každom podniku).  Ak chcete vedieť k akej úrovni jednoduchosti sme sa v kooperácií s miestnymi vinármi dopracovali dajte si do youtube heslá ako kapučínko, košický Bruce Lee či Gabi G. Na tom sme sa náramne bavili, buď sa pobavíte, alebo zhrozíte J.

Kto bude mať chuť na trochu kultúry a rušné veľkomesto do Barcelony je to vyše hodiny autom.  My sme tam však mesiac predtým na svadobnej ceste hodinu blúdili po jednosmerkách a hľadali parkovanie, ktoré nakoniec stálo 25e, aj keď Zombi vravel, že podobný problém nemali. Cornudella sa nachádza medzi dvoma pohoriami, národnými parkami Monsant a Prades. V miestnych obchodíkoch majú okrem lezeckých aj turistických sprievodcov, takže je kde chodiť aj na túry. My sme mali cez rest day LHK (ležanie hore kktom) pri siuranskom jazere, aj KPČ (kultúrno- poznávacia činnosť) v neďalekom kráľovskom kláštore v Poblete. Je to skutočný skvost, v ktorého architektúre nájdete viacero slohov a je zaradený v do svetového dedičstva unesco. Dominantov je monumentálny barokový oltár vytesaný z mramoru, pri ktorom sa nachádzajú hrobky niekoľkých katalánskych a aragónskych kráľov.

No a čo na záver? Už len kúpiť letenky a liezť! Oplatí sa to.

Janči.

 1. Bocian Hovorí,

  Posledna fotka je paradna, na ktorej vidiet ARPI-ho obchodik s elektronikou. Ma toten biznis rozhodeny po celom svete…

 2. Slavo Mitro Hovorí,

  Pekne fotky.

  Inac boli sme tam po vas a ste tam (v tom byte) robili riadny bordel.
  To len keby si niekto myslel, ze na vyssie uvedeny kontakt a cenu ho tam niekto privita s otvorenou naruciu.

 3. Grof BAZUKA Hovorí,

  Inac obchod sa prestahoval na Jesenskeho 6 (oproti kralovstvu sfetkovia liehovovia liehovovi)…

 4. Jann Hovorí,

  Noo, tak pár krát sme sa odviazali, ale pri odchode sme tam spravili porádek jak sa patrí… Asi sa netreba priznávať, že nás poznáte :)

Pridať komentár

Nepodpísané príspevky a komentáre nebudu schválené.

"Hádam si chlap a stojíš za svojim názorom !!!"